گرفتن – بردن بیانیه ارتباط بازداشت عربستان

گرفتن – بردن: بیانیه ارتباط بازداشت عربستان عربستان سعودی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دو روی سکه بازار دلا‌ر

روز گذشته، دو روی متفاوت امیدواری و بیم در بازار ارز مشاهده شد. از یکسو معامله گران با توجه به ۳ خبر مثبت، تمدید تعلیق کارها متقابل علیه کشور عزیزمان ایران از س

دو روی سکه بازار دلا‌ر

دو روی سکه بازار دلا ر

عبارات مهم : اخبار

روز گذشته، دو روی متفاوت امیدواری و بیم در بازار ارز مشاهده شد. از یکسو معامله گران با توجه به ۳ خبر مثبت، تمدید تعلیق کارها متقابل علیه کشور عزیزمان ایران از سویFATF، بیانات وزیر صنعت راجع به بازار دوم ارز و قیمت توافقی، شروع معاملات اوراق گواهی سپرده سکه به روند آتی بازار ارز و بازگشت آرامش به آن خوش بین بودند. در مقابل، بیانات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر طرح «ممنوعیت واگذاری سکه به صورت نامحدود» فضای بازار را دلواپس کرده بود. همچنین نبود بازار متشکل و براق جهت داد و ستد به میل خود ارز دیگر متغیر دلواپس کننده بازار بود.

دو روی سکه بازار دلا‌ر

روز شنبه، بازار ارز و سکه دو رخ متفاوت داشت. رخ اول بازار حاکی از امیدواری و رخ دوم، زیاد نشان دهنده وجود بیم در میان معامله گران بود. در حالی که عده زیادی از معامله گران در انتظار ادامه رشد قیمت سکه و دلار بودند، روز شنبه زیاد کردن خاصی در بازار تجربه نشد؛ دلار در نخستین روز هفته از کانال ۸ هزار و ۳۰۰ تومان پایین تر رفت و سکه تمام بهار آزادی نیز از مرز ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان عقب نشینی کرد. روز شنبه، سکه ۵ هزار تومان کم کردن را به ثبت رساند و به بهای ۲ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان رسید. این کم کردن در شرایطی به ثبت رسید که سکه در هفته گذشته نزدیک به ۱۳ درصد زیاد کردن قیمت را به ثبت رسانده بود. براساس بعضی اخبار، سکه در ساعات انتهای روز شنبه افت بیشتری را تجربه کرد.

علائم امیدواری در بازار

اولین علامتی که امیدواری را در صورت بازار روز شنبه منعکس کرد، توقف رشد قیمت دلار بود. دلار در ابتدای روز شنبه نشانه افزایشی خاصی را از خود نشان نداد و در ادامه روز در مسیر کاهشی قرار گرفت. در نخستین روز هفته معاملات دلار در بازار غیررسمی در حوالی محدوده ۸ هزار و ۲۲۰ تومان شروع شد؛ از آنجا که دلار با نیروی افزایشی خاصی مواجه نبود، معامله گران در موقعیت فروش قرار گرفتند و تا ساعت ۴ بعدازظهر قیمت تا محدوده ۸ هزار و ۳۰تومان عقب نشینی کرد. حتی بعضی فعالان از عقب گرد دلار به کانال پایین تر در ساعات انتهایی روز خبر دادند. این کم کردن قیمت از آن جهت مهم بود که دلار در یک ماه گذشته در بازار غیررسمی تنها ۸ روز کم کردن قیمت را به ثبت رسانده و زیاد اوقات در مسیر صعودی حرکت کرده بود. یکی از نشانه های دیگری که معامله گران ارزی را به آرام شدن روند بازار امیدوار کرد، به پیش خور شدن اخبار منفی مربوط بود؛ به گفته بعضی تحلیلگران، بازار پیش از شروع تحریم های آمریکا به استقبال زیاد کردن قیمت رفت و بخشی از انتظارات سریعتر از شروع تحریم ها اثر خود را گذاشت. با این حال، اثرات اخبار مثبت به صورت کامل در بازار بازتاب نیافته هست. بعضی معامله گران باور دارند، مانور زیاد روی اخبار مثبت می تواند، روند بازار را با آرامش بیشتری مواجه کند.

روز گذشته، دو روی متفاوت امیدواری و بیم در بازار ارز مشاهده شد. از یکسو معامله گران با توجه به ۳ خبر مثبت، تمدید تعلیق کارها متقابل علیه کشور عزیزمان ایران از س

۴خبر مثبت به بازار

اخباری که می توانند جو روانی را در بازار ارز عوض کردن دهند می توان به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم کرد.خبر مثبت اول خارجی آن بود که گروه خاص اقدام مالی تعلیق کارها متقابل علیه کشور عزیزمان ایران را جهت یک دوره چهار ماهه دیگر تمدید کرد. این تصمیم از آن جهت اهمیت داشت که آمریکا با لابی سنگین بعضی کشورهای منطقه پیشتر بارها تلاش کرده بود که کشور عزیزمان ایران را به فهرست کارها متقابل یا همان بلاک لیست بازگرداند. از آنجا که تصمیمات FATF بر مبنای اجماع و نه رای گیری اتخاذ می شود، می توان گفت که فضا در گروه اقدام مالی تا حد زیادی به سود کشور عزیزمان ایران بوده هست. در واقع به گفته یکی از کارشناسان هنگامی که تصمیمی از سوی FATF گرفته می شود، باید فضای جلسه با اجماع زیادی از آن تصمیم حمایت کرده باشد و این به آن معناست که لابی سیاسی به نفع کشور عزیزمان ایران سنگینی می کرده است که با تمدید تعلیق کارها متقابل علیه کشور عزیزمان ایران موافقت شده است است.خبر دوم خارجی که می تواند به بازارهای داخلی سیگنال مثبتی ارسال کند، کارها و بسته های عملی اتحادیه اروپا به کشور عزیزمان ایران در جهت حمایت از برجام خواهد بود.

در کنار اخبار خارجی، دو خبر نیز در داخل کشور منتشر شد که می تواند بازارها را به سوی آرامش زیاد هدایت کند. نخستین خبر بیانات وزیر صنعت بود که از قیمت توافقی ارز حمایت کرد، هرچند هم وقت بیان کرد ممکن است وزارت اقتصادی جهت مدیریت دامنه نوسان بازار برنامه های مشخصی نیز داشته باشند. همچنین وزیر صنعت عنوان کرد، بهتر است صادرکنندگان ارزی هم در بورس بتوانند ارز خود را بفروشند و هم در سامانه صادرکنندگان (سماسا). اگر قیمت در بازار ثانویه ارز کف و سقف نداشته باشد و مبنای معامله همان طور که وزیر صنعت گفت بر اساس توافق باشد، به نظر می رسد زمینه های رانتی کم خواهد شد و ارز صادرکنندگان نیز جهت بازگشت در داخل مشکلی نخواهد داشت.

دو روی سکه بازار دلا‌ر

این در حالی است تعیین سقف و کف جهت قیمت می توانند اثرات مثبت بازار ثانویه را خنثی کنند.خبر دوم داخلی که می تواند انتظارات بازار را تا حدی تعدیل کند، شروع معاملات اوراق گواهی سپرده سکه در بورس از روز جاری و اطمینان مسوولان بانک مرکزی مبنی بر تحویل سکه های پیش فروش بود. انتهای هفته گذشته دبیرکل بانک مرکزی درخصوص وعده تحویل سکه های پیش فروش شده است به وسیله بانک مرکزی گفت: این بانک متعهد به تحویل تمامی سکه های پیش فروش شده است است.همچنین قائم مقام بانک مرکزی روز شنبه تاکید کرد که بانک مرکزی به تحویل سکه های پیش فروش شده است متعهد هست. در واقع در شرایطی که بعضی اخبار در سایر نهادها می تواند اعتبار سیاست گذاری پولی را خدشه دار کند، مسوولان بانک مرکزی در روزهای اخیر تلاش کرده اند با صحبت های خود اطمینان عمومی را حفظ کنند.

رخ بیم و تردید بازار

اولین خبری که بیم و تردید را در فضای معامله گران زیاد کردن داده هست، بیانات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر ممنوعیت تحویل سکه های پیش فروش بود. علی بختیار در گفت وگو با «ایسنا» با اشاره به شرح طرح دو فوریتی ممنوعیت واگذاری سکه به صورت نامحدود، بیان کرد: این طرح قرار است در جلسه علنی امروز یا سه شنبه هفته جاری تقدیم هیات رئیسه مجلس شود. وی افزود: ما در این طرح به دنبال این هستیم تا بتوانیم در بازار اوضاع عرضه و تقاضا را تنظیم کنیم.

روز گذشته، دو روی متفاوت امیدواری و بیم در بازار ارز مشاهده شد. از یکسو معامله گران با توجه به ۳ خبر مثبت، تمدید تعلیق کارها متقابل علیه کشور عزیزمان ایران از س

اگر دولت و بانک مرکزی نتوانستند در این زمینه موفق عمل کنند مجلس وظیفه دارد وارد عمل شود. قانون گذار تصمیم گرفته تا در این زمینه محدودیت ایجاد کند و این طرحی است که از طرف مجلس داده شده است و لایحه ای از سوی بانک مرکزی ارائه نشده است که به هویت بانک مرکزی آسیب وارد کند؛ این بیانات در صورتی از سوی نماینده مجلس مطرح می شود که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران باور دارند، حتی پخش چنین خبری می تواند اعتماد عمومی به سیاست گذار پولی را سلب کند. در واقع، هنگامی که مردم احساس کنند، بانک مرکزی به تعهدات خود پایبند نیست، دیگر در هیچ شرایطی به این نهاد اعتماد نخواهند کرد و با ورود به بازارهای دیگر زمینه ساز نوسان شدیدی خواهند شد. حتی اگر همین مقدار نقدینگی که ازسوی بانک مرکزی در طرح پیش فروش جمع آوری شد، وارد بازار شود می تواند زمینه ساز شدت یافتن نوسانات شود. در روزهای اخیر در حالی که اخبار مثبت می توانست دست اوج را در بازار داشته باشند، بسیاری از معامله گران با جوسازی اطراف بیانات مبنی بر ممنوعیت واگذاری سکه پیش فروش توانستند قیمت ها را نوسانی کنند. این در حالی است که اخبار مثبت ۲ روز گذشته می توانست قیمت را با عقب نشینی از چند مرز مواجه کند.

یکی از تحلیلگران بازار در زمینه طرح ممنوعیت واگذاری سکه های پیش فروش عنوان کرد، فرض کنید ساختمانی را پیش خرید کرده اید و قیمت مسکن در آستانه تحویل با زیاد کردن سنگینی مواجه شد؛ آیا در این شرایط می توان قرارداد منعقد شده است را نادیده گرفت و تنها ۱۰ متر از منزل را تحویل خریدار داد. آنچه امروز اهمیت دارد، این است که هیچ چیز به اندازه اعتماد عمومی به سیاست گذار پولی اهمیت ندارد.

دو روی سکه بازار دلا‌ر

اتفاق دومی که همچنان فضای بازار را با بیم زیادی مواجه کرده هست، به براق نبودن فضای معاملاتی بازمی گردد. در واقع از آنجایی که بازار آزاد تعطیل است و به صورت متشکل مکانی جهت داد و ستد به میل خود ارز وجود ندارد، نوسان گیران دست اوج را در بازار دارند. این نوسان گیران نیز زیاد به صورت مقطعی وارد بازار می شوند و از شدت تخریب بیشتری نسبت به معامله گران عادی برخوردارند. اخبار منفی را برجسته می کنند و با معاملات محدود سرعت و دامنه نوسان را زیاد کردن می دهند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: اخبار | ایران | بازار | مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog